pokój dziennyPokój dzienny - jaki stolik kawowy wybrać?

Najczęściej stolik do salonu dopasowuje się do pozostałych mebli, które znajdują się w salonie, tak aby całość była spójna. Jednak nie wszystkie elementy muszą mieć dokładnie tę sama linię stylistyczną. Można postawić zarówno na model klasyczny, jak i na nowoczesny stolik kawowy. We wnętrzach industrialnych często zauważyć można nawet oryginalne stoliki wykonane z palet. Wnętrza skandynawskie doskonale komponują się z kolei ze stolikami drewnianymi lub wykonanymi z pni drzew. Ciekawym rozwiązaniem są także delikatne meble transparentne. Ponadto w przypadku stolika kawowego można nieco zaszaleć i postawić na oryginalny design, która doda całości charakteru.

Jaki materiał wybrać?

W tym przypadku sporo zależy od tego w jakiej stylistyce dany salon jest utrzymany. W aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych sprawdzą się stoliki fornirowane - wykonane z płyt MDF lub wytrzymałego szkła. Do pokoju dziennego utrzymanego w stylistyce glamour lepszym rozwiązaniem są stoliki wykonane z chromu i szkła. Z kolei ze stylem skandynawskim najlepiej komponują się meble drewniane. Nowością na rynku są efektowne stoliki z europalet. To propozycja dla miłośników ekologii.

Forma ma znaczeniewysokość stolika kawowego

Najpopularniejsze zdecydowanie są stoliki kawowe prostokątne lub kwadratowe. Modele okrągłe lepiej sprawdzają się jako stoliki pomocnicze. W przypadku dużego salonu należy postawić na stolik, do którego będzie można bez problemu sięgnąć z każdego miejsca sofy. Niekiedy stosuje się również stoliki pomocnicze. Ciekawym rozwiązaniem są niewielkie stoliki kawowe modułowe, które można połączyć w większą całość. Tutaj nowością są te w kształcie plastra miodu. W małych pokojach dziennych królują z kolei zestawy różnej wielkości. Okrągłe stoliki są lepsze w użytkowaniu niż stoliki kwadratowe. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie mieszkają małe dzieci. Z drugiej strony trudniej jest je dopasować do sofy o dużych rozmiarach. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zestawienie w jednym pomieszczeniu ze sobą kilku okrągłych stolików. To rozwiązanie polecane przede wszystkim wtedy, gdy sofa jest duża.

Kupić czy zrobić samodzielnie?

Tak naprawdę stolik kawowy i sofa razem z fotelami wcale nie muszą tworzyć jednolitej całości. To jednak rozwiązanie najbezpieczniejsze i zarazem najpopularniejsze. Można także postawić na całkiem inny stolik kawowy np. o zupełnie różnej kolorystyce niż sofa. W modzie są też nietypowe materiały. Dzięki nim salon prezentować się będzie efektownie i niepowtarzalnie. Tak naprawdę stolik kawowy wykonać można nawet samodzielnie. Wystarczy mieć pod ręką europalety, stary kufer czy pień drzewa. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.