pufkaRysopis i rys historyczny

Pufa, czy też puf, tuffet, ottoman lub podnóżek, to młodsza siostra klasycznego taboretu. Standardowa pufka posiada miękkie siedzisko, obicia ze skóry lub tkaniny, a także praktyczny schowek pod siedziskiem, a wszystko to wsparte jest na czterech wytrzymałych nóżkach. Pufa nie posiada żadnego oparcia ani też podłokietników, a jej wysokość zazwyczaj nie przekracza 45 centymetrów.

Pufa to doskonałe uzupełnienie kompletu mebli zarówno w sypialni czy salonie, jak i w przedpokoju, a nawet łazience. Jej rodowód jest ściśle związany z Imperium Osmańskim, w którym to tego rodzaju mebel był powszechnie użytkowany. Według historycznych przekazów, pufa trafiła do Europy w XVIII wieku, stając się jednym z ulubionych mebli do siedzenia. Jednak, dzięki swej uniwersalności, pufa ma o wiele więcej zastosowań, niż może się wydawać. To nie tylko wygodny mebel do siedzenia, ale również komfortowy podnóżek, praktyczny schowek czy też podręczny stoliczek.

Pufa jako wygodny podnóżek

Pufa to najczęściej dopełnienie kompletu wypoczynkowego w salonie, jako komfortowy i mobilny podnóżek, który zapewnia odpoczynek zmęczonym nogom na przykład podczas oglądania telewizji lub czytania książki. Jeżeli pufa ma pełnić funkcję podnóżka, musi mieć ona odpowiednią wysokość nie przekraczającą poziomu siedziska kanapy czy też fotela.

Praktyczny schowek

Wykorzystanie niezagospodarowanego miejsca we wnętrzu pufy jako schowka to pomysł na wagę złota. Pufa otwierana to genialny patent na przechowywanie gazet, zabawek, małych poduszek, koca i innych tym podobnych akcesoriów. Taki mobilny mini magazyn sprawdzi się bez wątpienia w każdym praktycznym i zorganizowanym domu.

Do sypialni, przedpokoju i ogrodu

Pufka może równie dobrze pełnić rolę podręcznego stoliczka. Najlepiej w takiej roli spełnią się pufy o kubistycznych kształtach lub pufy tapicerowane, które swym wyglądem przypominają ławki. Pufa doskonale sprawdzi się np. w sypialni przy łóżku jako stolik nocny. Można jej użyć również w przedpokoju lub korytarzu jako praktyczne siedzisko do zmieniania butów, a także jako miejsce do ich przechowywania. Pufy sprawdzą się także jako meble ogrodowe, zastępując np. leżak do opalania lub służąc jako siedzisko dla gości.

Dekoracyjne uzupełnienie kompletu

Pufa to przede wszystkim idealny mebel dekoracyjny. Małe gabaryty pufy pozwalają na umieszczenie jej praktycznie w każdym miejscu mieszkania bez większego wysiłku. Ponadto ogromna paleta dostępnych kolorów, wzorów oraz kształtów puf sprawia, że taki mebel można dopasować do każdego wnętrza jako dopełnienie całej aranżacji, nie tracąc przy tym praktycznych walorów tego rodzaju mebla.