polkotapczan meblowy24.plPółkotapczan to mebel legendarny. Skojarzenia niektórych z nas słusznie powędrują aż do lat 70. i 80. Wtedy te meble osiągały szczyt swojej popularności i nie ma pewnie osoby, która by go nie znała. Co o tym zadecydowało?

Bardzo istotna była wówczas potrzeba jak najbardziej kompaktowego umeblowania bardzo małych przestrzeni. W tej roli półkotapczan odnalazł się wprost znakomicie. Pozwalał zaoszczędzić sporo miejsca w ciągu dnia, a nocą zamieniał się w wygodne łóżko. Niektóre modele pozwalały również na przechowywanie rzeczy.

Nowoczesny półkotapczan

Jak jest dzisiaj? Co mają wspólnego nowoczesne półkotapczany z tym sprzed lat? Nie zmieniła się oczywiście ich podstawowa funkcjonalność, za którą wszyscy tak je lubią – możliwość zaoszczędzenia miejsca w niewielkich pomieszczeniach. Natomiast, jeśli chodzi o design, zmieniło się w zasadzie wszystko. Współczesne półkotapczany łączą funkcjonalność z naprawdę ładnym wzornictwem. Stają się prawdziwymi ozdobami pomieszczeń, w których się znajdują. Po złożeniu przyjmują postać eleganckich szaf lub komód.

Producenci tych mebli znacznie rozwinęli również ich przeznaczenie i formę. W ofercie znajdziemy półkotapczany dwuosobowe, pionowe i poziome, o różnych rozmiarach. Są i takie, które wchodzą w skład większych modułów wyposażonych w półki i szafki.

Półkotapczan dla dzieci i nie tylko

Półkotapczany świetnie sprawdzają się w dziecięcych pokojach. I przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży były początkowo tworzone. Teraz ich przeznaczenie nieco się zmieniło. Stanowią bardzo dobre rozwiązanie do coraz mniejszych, wręcz kompaktowych mieszkań, opartych o smart design – maksymalne wykorzystanie niewielkiej powierzchni użytkowej. Dzięki nim jedno pomieszczenie może pełnić wiele funkcji – w ciągu nocy staje się sypialnią, a za dnia salonem lub gabinetem.

Pionowe, poziome, większe i mniejsze

Półkotapczany można idealnie dopasować do ilości przestrzeni, którą dysponujemy i stworzyć z nimi jak najbardziej funkcjonalne układy mebli. Dla tych, którzy mają rzeczywiście mało miejsca, odpowiednie będą półkotapczany pionowe. Najsmuklejsze modele mają 90 cm szerokości, nieco większe 140 cm.

Inną opcją są półkotapczany poziome. Ich zaletą jest to, że przestrzeń ponad nimi można wykorzystać do innych celów – zamieścić tam półki czy szafki wiszące. Sam mebel może pełnić funkcję podobną do komody. Na jego górnym blacie można ułożyć książki, płyty, pudełka do przechowywania czy po prostu elementy dekoracyjne. Szerokość poziomych półkotapczanów to zazwyczaj 200 cm. Ich wysokość jest uzależniona od pożądanej szerokości materaca. Największe z nich mają nawet 140 cm – to meble dwuosobowe, najmniejsze – 90 cm.

Półkotapczany w naszej ofercie

Jednym z najbardziej znanych producentów półkotapczanów jest Concept Pro. Te meble można znaleźć w naszym sklepie. Są proste w formie, bardzo eleganckie, z połyskującymi frontami dostępnymi w kilku wersjach kolorystycznych.

Nieco większy półkotapczan z materacem to propozycja od marki Bumerang. Ten model to świetna propozycja do pokojów młodzieżowych. W górnej jego części znajdują się szafki i półki ułatwiające funkcjonalną aranżację przestrze