stylowa łazienkaMała, ale stylowa łazienka

W przypadku małych łazienek chodzi przede wszystkim o to, aby przy pomocy sprzętów, mebli i dodatków wywołać wrażenie przestronności — jak to zrobić? Pomocne mogą okazać się lustra oraz przezroczyste i półprzezroczyste materiały, które w połączeniu z odpowiednim oświetleniem są w stanie zdziałać cuda. Kolejna sprawa to kafelki, w małych łazienkach nie stosujemy dużych płytek, unikamy także wzorów oraz materiałów o wyraźnych fakturach. Stylowa łazienka ma przede wszystkim sprawiać wrażenie uporządkowanej i czystej — w tym celu kolory płytek powinny być raczej jasne.

Jeżeli chodzi o rozmieszczenie sprzętów, to istnieje kilka uniwersalnych zasad, które pozwolą nam uzyskać efekt przestronności. Na wprost wejścia do łazienki umieszczamy umywalkę z lustrem, prysznic powinien się znajdować w narożniku lub jeżeli jest taka możliwość to we wnęce. W przypadku toalety najlepszym rozwiązaniem będzie podwieszana miska ustępowa.

Meble do łazienki — postaw na minimalizm

Mała łazienka wymaga przede wszystkim konsekwencji w urządzaniu, co to dokładnie oznacza? Niedopuszczalne są w niej wszelkiego rodzaju nieprzemyślane elementy, które na małej powierzchni wprowadzają bałagan. Dodatki warto zatem ograniczyć do minimum, a zamiast tego skupiać się na rzeczach ładnych, ale zarazem funkcjonalnych. Przykładem wspomnianej funkcjonalności może być np. szafka z lustrem, która pomieści akcesoria takie jak szczotki, pastę czy piankę do golenia. Ciekawym i wartym uwagi pomysłem może być także montaż półek nad pralką, przestrzeń nad nią jest bowiem najczęściej niewykorzystana, a wszystkie rzeczy potrzebne do prania znajdują się bardzo często na samej pralce, co oczywiście nie wygląda dobrze. Kluczową sprawą w przypadku mebli łazienkowych jest ich odpowiednie rozstawienie — meble lżejsze umieszczamy na wprost wejścia, z kolei te cięższe w mniej widocznych częściach pomieszczenia — ta zasada działa na korzyść małych łazienek.

Jeżeli chodzi o kolor mebli, to w przypadku małych łazienek powinniśmy wybierać przede wszystkim jasne meble, które jak najmniej odstają od ściany i małą tzw. smukłą linię, nadającą łazience subtelności. Oczywiście do takiej bazy możemy wprowadzać kolorowe akcenty np. w postaci jednej szafki z kolorowym frontem lub jakimś ciekawym nadrukiem, jednak całość powinna być raczej stonowana. Warto, aby meble do łazienki miały prostą formę, która nie będzie się narzucać, ich zadaniem ma być przede wszystkim odpowiednia organizacja i skuteczne pozbycie się rozgardiaszu.

Poznaj moc dodatków!

Mała, ale stylowa łazienka nie oznacza oczywiście całkowitego pozbycia się dodatków, choć tak jak zostało to już powiedziane wcześniej, powinny być one raczej ograniczone do minimum. Na co warto się zdecydować? Dobrym pomysłem może być ciekawy dywanik łazienkowy i ręczniki w tym samym kolorze, oryginalna metalowa lampa, albo ciekawe lustro. Możliwości jest sporo, jednak w przypadku małych łazienek nie wolno z nimi przesadzać.