łóżko piętroweZalety łóżek piętrowych

Oczywistą i niezaprzeczalną zaletą łóżek piętrowych jest przede wszystkim to, że zajmują one mniej miejsca niż dwa osobne łóżka, co pozwala na wygospodarowanie większej ilości wolnej przestrzeni w pokojach zajmowanych przez dwójkę lub więcej rodzeństwa. Dzięki łóżkom piętrowym zyskujemy więc miejsce do zabawy, nauki czy przechowywania rzeczy.

Piętrowe łóżko to także doskonałe rozwiązanie, kiedy jedno dziecko zajmuje bardzo mały pokój — w miejscu, gdzie znalazłoby się dolne łózko, może się wówczas znajdować biurko czy szafa i szuflady, dzięki czemu mały metraż pokoju nie stanowi już problemu.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej zalecie — radości dziecka. Bądźmy bowiem ze sobą szczerzy, kto nie marzył w dzieciństwie o tym, że wspinać się po szczebelkach, aby dostać się do swojego łóżka?

Stylowe łóżko piętrowe? Tak to możliwe

Rosnąca popularność łóżek piętrowych spowodowała, że na rynku znaleźć można mnóstwo różnorodnych modeli, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Niezmiennie od lat, najbardziej popularne są oczywiście drewniane łóżka piętrowe, choć i metalowe wyróżniają się ciekawym designem. Dla młodszych dzieci producenci mebli mają do zaoferowania kolorowe meble, na których znaleźć można m.in. postaci w ich ulubionych bajek, a dla małych księżniczek — łózka piętrowe przypominające prawdziwe królestwa (niektóre modele posiadają nawet specjalne zasłonki). Dla tych nieco starszych dzieci sprawdzą się modele bardziej klasyczne, a urozmaiceniem mogą być np. schody zamiast drabinki.

Stylowe łóżko piętrowe to mebel, który z powodzeniem może stanowić ozdobę pokoju i sprawiać, że aż chce się w nich przebywać! Nudne i nieciekawe łózka piętrowe to już przeszłość.

Piętrowe łóżko dla dziecka ma też swoje wady...

Do najważniejszych wad związanych z łóżkami piętrowymi zalicza się fakt, że są one zazwyczaj krótsze niż zwykłe łóżka, a co za tym idzie, dziecko szybciej z nich wyrasta. Konstrukcja łóżka piętrowego bardzo często nadmiernie rozbudza wyobraźnię dzieci, przez co może być ono przyczyną wypadków — najniebezpieczniejszym elementem jest drabinka, z której stosunkowo łatwo spaść lub ześlizgnąć się i zrobić sobie krzywdę. Teoretycznie za wadę uznaje się także to, że śpiąc na górze, dziecko może po prostu spaść — niebezpieczeństwo to można jednak wyeliminować, wybierając łóżka, które mają odpowiednie zabezpieczenia.

Łóżko piętrowe zawsze było i będzie sprawą dyskusyjną, bo choć pod wieloma względami jest rozwiązaniem idealnym, ma także swoje wady. Jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko wypadku, stawiajmy na solidnie wykonane i dodatkowo zabezpieczone łóżko dla dziecka, bezpieczeństwo jest bowiem najważniejsze.