Czym jest rustykalizm?

Ogólne znaczenie nurtu rustykalnego w naszej kulturze to pokrótce odwołanie do natury, nawiązanie do elementów wiejskich i ludowych, prostych rozwiązań, które bazują na minimalizmie, a czasami na surowych patentach. W świecie designerskim styl rustykalny należy rozumieć nieco inaczej, choć wykorzystuje on w dużej mierze swoje pierwotne znacznie. Nie spodziewajmy się jednak, że będzie to odzwierciedlenie warunków, jakie panowały na wsi w XIX w.

Styl rustykalny może być w pełni nowoczesny, ale tworzą go elementy, które choć wyglądają na zupełnie nowe, to nawiązują do starych czasów i rozwiązań stosowanych na wsiach. To np. drewniane stropy lub ceglasta ściana wzorowana na XIX-wiecznych francuskich budynkach, ale także stonowany eklektyzm, czyli łączenie różnych stylów, a przede wszystkim nowego, z tym starszym. Idealnie łączą się np. nowoczesne meble łazienkowe z drewnianymi stropami, typowymi dla architektury wiejskiej lub stare meble z nowymi aranżacjami.

meble łazienkowe

Jakie meble łazienkowe w stylu rustykalnym?

Typowe meble do łazienki rustykalnej odzwierciedlają dawne czasy i odwołują się do motywów ludowych. Bardzo charakterystycznym zabiegiem jest ustawienie wanny bez zabudowy. Idealnie sprawdzają się różnego rodzaju drewniane krzesła i taborety, które służą jako narzędzia pomocnicze, np. do położenia ręcznika, ale tak naprawdę mają spełniać przede wszystkim funkcję ozdobną.

Typowe krzesła stanowiące rustykalne meble do łazienki to przedmioty, które posiadają w oparciu charakterystyczne otwory, np. w kształcie serca. W sposób bardzo dobitny kojarzy się to z elementami wiejskimi.

Bardzo popularne rustykalne meble łazienkowe to różnego rodzaju szafeczki i komody, które swoim wzornictwem i sposobem architektonicznej linii kojarzą się z meblami sprzed dwóch, czy nawet trzech wieków. Świadczy o tym typowe drewniane zdobnictwo w kształcie różnych falbanek i zawijasów.

Jeżeli chcemy osiągnąć przyjemny nastrój stylu rustykalnego w naszej łazience, warto wykorzystać bardzo popularny sposób. Jest nim stosowanie wiszących żelaznych lamp, prostych i dosyć topornych. W połączeniu z drewnianymi meblami w starym stylu naprawdę potęgują wrażenie prostego i surowego stylu.