Niekiedy właściciele kuchni rustykalnej decydują się pomalować je na biało. W jaki sposób, uwzględniając współcześnie obecne na rynku meble i dodatki, stworzyć piękną i stylową kuchnię rustykalną?

Meble kuchenne w nietypowej aranżacji

Oprócz typowego zestawu mebli, w kuchniach rustykalnych stosuje się także murki stylizowane na starą cegłę. Buduje się je z płyty wiórowej, zaś w nie wstawia fronty kuchenne lub wbudowuje całe szafki. Takie meble kuchenne tworzą całość nawiązującą do kuchni naszych babć. Sam styl szafek kuchennych jest raczej surowy, ale zarazem ciepły.

Meble kuchenne

Ponadto stałym elementem prawdziwej kuchni rustykalnej, nawet w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu, jest piec kaflowy. Niekiedy jest to po prostu jego imitacją, w którą wbudowuje się najnowszej generacji piekarnik i płytę grzewczą. Takie rozwiązanie sprawdzi się w bloku, natomiast w domu, przy większej powierzchni, można zdecydować się na prawdziwy piec, obok klasycznych nowoczesnych sprzętów kuchennych. Oprócz funkcji dekoracyjnej będzie on pełnił także rolę grzewczą.

Dodatki a klimat wnętrza- nie tylko meble kuchenne

Oczywiście meble do kuchni rustykalnej grają pierwsze skrzypce przy urządzaniu takiego wnętrza, jednakże o smaku całości stylizacji decydują w dużej mierze również dodatki. Takim elementem kojarzącym się z typową kuchnią rustykalną są koronki. Można je zastosować w formie firanek, do ozdoby półek kuchennych czy uszyć z nich obrus na stół jadalniany. Dodają romantyzmu i przytulności oraz babcinej swojskości całemu pomieszczeniu.

Ponadto w kuchni rustykalnej nie chowa się wszystkich elementów używanych na co dzień w pojemnych meblach, jak to bywa w przypadku nowoczesnych aranżacji. Wieńce czosnku, pęta suszącej się kiełbasy oraz doniczki z ziołami są tutaj wyeksponowane jako najpiękniejsza ozdoba, świadcząca o tym, że w takim pomieszczeniu każdy może czuć się swobodnie.

Nowoczesność i styl rustykalny

Wiele rodzin decyduje się na całkiem udaną funkcję stylu rustykalnego z nowoczesnością. W jaki sposób zaaranżować takie pomieszczenie? Na przykład można zdecydować się na kuchenne meble stylizowane na rustykalne, jednakże wykonane z płyty wiórowej. Będzie to tańsze rozwiązanie niż typowa kuchnia z drewna. Ponadto do postarzanych mebli o finezyjnych zdobieniach pasują także nowe sprzęty, takich jak futurystyczna lodówka czy zmywarka. Nie ma też konieczności, by sprzęty zostały zabudowane. Takie połączenie świadczy jedynie o fantazji osób angażujących swoją przestrzeń, a  przecież style wnętrzarskie są tylko inspiracją i nie trzeba traktować ich dosłownie.

Jeżeli urządzając wnętrze mamy ochotę połączyć ze sobą dwa zgoła odmienne style, nic nie stoi na przeszkodzie, jednakże trzeba zawczasu dobrze przemyśleć takie rozwiązanie. Może stworzyć to niebanalną całość. Przykładem niech będzie czerwona lodówka w połączeniu z białymi meblami i drewnianymi belkami na suficie. To zestaw pełen fantazji i kreatywności.