meble do pokoju dziecięcegoMeble do pokoju dziennego dla dziecka

Pokój dziecięcy często się zmienia. Jednak meble do pokoju dziennego dla dziecka wcale nie muszą być zmieniane co roku. Równie dobrze można wykorzystać stare modele. Dlatego najlepiej inwestować w meble proste, utrzymane w neutralnej stylistyce.

Meble do pokoju niemowlaka

Oczywiście wykorzystywane do budowy mebli dla dzieci materiały i farby muszą spełniać wszystkie wymagane normy. Ich konstrukcja musi być stabilna, aby nie było ryzyka, że komoda czy szafa się przewróci na malucha. Dodatkowo warto je przykręcić do ściany. Dobrym rozwiązaniem są meble z zaokrąglonymi kantami i rogami. Wprawdzie nie można uniknąć uderzeń, ale dzięki nim będą one dla dziecka mniej bolesne.

Łóżko dla dziecka

W momencie, gdy dziecko wyrasta z łóżeczka ze szczebelkami często rodzice decydują się na łóżko pośrednie, które wcale nie jest konieczne. Dziecko w wieku 3-4 lat może spać na normalnym łóżku. Wówczas będzie mu ono służyć przez wiele lat aż do osiągnięcia wieku dorosłego.

Komoda dla dziecka

Dla małych dzieci bardzo dobrym rozwiązaniem są klasyczne komody wyposażone dodatkowo w przewijak. Jednak aby taki model posłużył nieco dłużej, warto zdecydować się na mebel z możliwością łatwego demontażu przewijaka.

Meble do pokoju dziecięcego - na co postawić?

Pokoje dziecięce powinny odpowiadać zasadom ergonomii i pasować do danego dziecka. Już same meble do pokoju dziecięcego z uwagi na swoją formę i kształt mogą zachęcać do różnego rodzaju zabawy. Producenci zresztą wprost prześcigają się w ciekawych propozycjach. W sprzedaży są dzisiaj całe kolekcje mebli, które naśladują różnorodne przedmioty i sprzęty. Nikogo nie dziwią łóżka w kształcie aut, statków czy domków. Decydując się na takie meble należy jednak uważać, aby nie przesadzić. Co za dużo to bowiem niezdrowo. Duże znaczenie ma to, jaki kształt dane meble posiadają. Szafa w kształcie domu będzie na przykład prezentować się efektownie, a przy tym wprowadzi do pokoju pewne aspekty związane z życiem rodziny. Równie istotna jest kolorystyka.

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Okazuje się, że wcale pokoje dziecięce nie muszą być obowiązkowo kolorowe i bogate w różnego rodzaju formy. Eksperci są zdania, że nadmiar intensywnych barw może zbyt mocno pobudzać dziecko. Różnorodność form i kolorów doprowadza do chaosu i zamiast stymulować rozwój malucha powoduje zamieszanie i bałagan. Co więcej, także zastosowanie jednego, ale jednocześnie mocnego koloru w aranżacji pokoju dziecięcego może źle wpływać na psychikę dziecka. Wcale nie jest dobrym rozwiązaniem urządzanie pokoju dla dziewczynek całego na różowo. Dodatki wskazujące na płeć, a więc kolor różowy i niebieski lepiej wprowadzić do aranżacji w dodatkach, a nie w postaci mebli. Tutaj lepszym rozwiązaniem są barwy stonowane i jasne.