Świat nieustannie się zmienia i tak jak pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, tak ciągłe przemiany zachodzą również w trendach wnętrzarskich. Styl wnętrz znacząco zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, przechodząc prawdziwy renesans od początku XXI wieku.

Późne lata 80 – pomieszanie z poplątaniem

Ostatnie kilkanaście lat ubiegłego tysiąclecia upłynęły pod znakiem mieszkań urządzonych bez namysłu. We wnętrzach większości polskich rodzin rządziła zupełna przypadkowość – całkowicie sprzeczne ze sobą style i meble pochodzące z lat 60. 70. czy 80. Za wszystko była jednak odpowiedzialna nie wszędobylska bylejakość ludzi i brak jakiegokolwiek przywiązania do estetyki, a sytuacja gospodarcza i realia w kraju.

Brakowało wszystkich produktów, a z meblami i artykułami wnętrzarskimi sytuacja wyglądała identycznie. Jakiekolwiek planowanie i zmyślna aranżacja wnętrz nie miały sensu – można było czekać w kolejce na glazurę do kuchni w jednym kolorze, by finalnie dostać całkowicie odmienne wybarwienie. Nie mówiąc już o sytuacji, w której ktoś liczył na zakup meblościanki, a do domu wrócił z tapczanem – bo akurat „rzucili” je do sklepu.

narożnik tivoli

Współczesność – błyskawicznie zachodzące zmiany

Aktualnie tego typu problemy nie istnieją. Świadomy swoich potrzeb klient może otrzymać meble, glazurę, panele podłogowe czy dodatki w niemalże każdym stylu, kolorze i wykończeniu. Za sprawą Internetu nie trzeba nawet wychodzić z domu, by znaleźć inspirację czy zamówić upatrzone meble. I tak ciasne, korytarzowe kuchnie ustąpiły miejsca przestronnym pomieszczeniom, łączącym część kuchenną z salonem, w którym królują meble wypoczynkowe – nowoczesne narożniki, minimalistyczne, segmentowe meblościanki i uzupełniające je dodatki.

Ostatnie lata to także czas eksperymentów, nowych trendów w budownictwie i zmian w stylach wnętrzarskich. Niezwykle dużą popularnością cieszy się styl skandynawski, charakteryzujący się prostotą i wygodą, łączący jasną kolorystykę i surowość drewna. Styl nowoczesny także pochwalić może się ogromną bazą zwolenników. Pomieszczenia i meble projektowane z myślą o minimalizmie i oparte o białe, czarne i szare kolory goszczą w coraz większej ilości polskich domów.