meble do pokoju dzieckaKonsultujemy nasze wybory z dziećmi

Chodź zakres konsultacji będzie bez wątpienia różnych w zależności od tego, czy chodzi o parę niemowlaków, czy też o dziesięciolatków - w obu przypadkach starajmy się uczynić dzieci współautorami wyglądu pokoju. Konsultacje będą prostsze, jeżeli chodzi o dzieci tej samej płci i o podobnych zainteresowaniach a trochę trudniejsze, jeżeli chodzi o małą miłośniczkę jednorożców oraz zadeklarowanego fana robotów, jednak nie powinniśmy się poddawać. W sytuacjach konfliktowych ustalmy, że np. jedno dziecko ma przeważający głos, jeśli chodzi o meble do pokoju dziecka, a drugie - jeśli chodzi o wybór dodatków czy kolorystykę ścian. Dzięki temu każde będzie miało świadomość, że mogło postawić na swoim w kwestii niektórych aspektów wyglądu, będą się więc czuły w swoim pokoju naprawdę jak u siebie.

 

Kluczowy wybór: meble do pokoju dziecka

O ile zmiana dodatków może być mało kłopotliwa, a kolorystykę ścian możemy zmienić w ciągu jednego dnia, to meble wybieramy na ogół z myślą o co najmniej kilku latach. Weźmy zatem pod uwagę zmieniające się potrzeby co do mebli. Zacznijmy od łóżka - dzieci naprawdę szybko rosną, dlatego warto wybrać łóżko na zapas, czasem można też skorzystać z modeli regulowanych, które będziemy mogli powiększać wraz ze wzrostem dziecka. Jeżeli nasza powierzchnia jest bardzo ograniczona - zdecydowanie warto rozważyć skorzystanie z piętrowego łóżka - dzięki temu dwójka dzieci jest w stanie wygodnie wyspać się na przestrzeni, którą normalnie zajęłoby jedno łóżko. Pamiętajmy też o zwiększaniu się potrzeb szkolnych wraz z wiekiem. Duże i wygodne biurko może być niezbędne do efektywnej nauki. Jeśli jednak wszyscy mieszkańcy pokoju są w wieku szkolnym - warto rozważyć również wybór dwóch mniejszych biurek, aby uniknąć konfliktowych sytuacji, gdy oboje będą chcieli odrabiać lekcje.

Indywidualne strefy w pokoju.

Każdy odczuwa czasem potrzebę podkreślenia swojej indywidualności. Nawet więc jeżeli ostatecznie ustaliliśmy, że meble do pokoju dziecka będą neutralne w kwestii wyglądu - to dobrze byłoby, aby każde z dzieci miało choć mały kącik urządzony tak jak sobie wymarzyło. Mimo że dorośli na ogół nie zdają sobie sprawy jak ważna jest choćby możliwość powieszenia na ścianie ulubionego plakatu - dla dzieci jest to kluczowe. Bardzo wyraźnie wydzielmy też szuflady i szafki przynależne do danego dziecka. Choć w warunkach wspólnego pokoju dzieci przechodzą lekko wymuszony kurs dzielenia się i współpracy, to upewnijmy się, że każde z nich będzie miało pewność iż jego elementy pokoju są naprawdę jego.

Umiejętnie urządzony pokój dla rodzeństwa może sprawić, że więź między rodzeństwem jeszcze bardziej wzrośnie - nie lekceważymy więc powyższych rad.