Meble do łazienkiWielkość łazienki

Kluczowe znaczenie ma wielkość łazienki nie szacowana na podstawie rzutu, ale przekroju, bo tylko na jego podstawie można ocenić, w których miejscach da się swobodnie stanąć, nie uderzając głową o sufit.

Przestrzeń użytkowa w łazience na poddaszu to ta część podłogi, gdzie pomieszczenie ma przynajmniej 190 cm. Optymalnym rozwiązaniem jest wyrysowanie na podłodze obszaru, na którym możemy swobodnie stanąć, im niższa ścianka kolankowa- czyli nachylenie połaci dachu- tym obszar ten będzie mniejszy; to pozwoli nam wyobrazić sobie, jaką przestrzeń mamy do zagospodarowania. Pozostała część podłogi może pełnić jedynie funkcję dekoracyjną lub pomocniczą- może zostać wykorzystana na schowki i szafki.

Jeśli łazienka jest duża, to pole do popisu jest ogromne. Świetnym rozwiązaniem jest wstawienie wanny wolnostojącej, do której dostęp będzie z każdej strony. Dzięki takiemu zabiegowi możemy uzyskać wspaniały pokój kąpielowy.

Styl a meble do łazienki

W przypadku większej łazienki idealnie sprawdzi się styl retro, dekoracyjne toaletki, ekstrawaganckie stołki, a nawet designerskie szezlongi - to wszystko cudownie będzie wyglądać w luksusowej, obszernej łazience tuż pod dachem.

Warto wybierać modele, których wysokość nie przekracza 150 cm, nie przytłoczy to pomieszczenia. Meble do łazienki na poddaszu nawet tej urządzonej w stylu retro powinny być lekkie. W takim wypadku lepiej postawić na subtelne modele, których wysokość nie przekroczy 150 cm wysokości. Praktycznie zawsze sprawdzi się zabudowa ścianki kolankowej, wykuta w niej wnęka- wyposażona w półki będzie nie tylko praktyczna, ale też niezwykle funkcjonalna; pomieści wszystkie niezbędne kosmetyki i przybory toaletowe.

W mniejszej łazience warto zainwestować w meble na wymiar, dzięki temu aranżacja będzie niepowtarzalna i idealnie dopasowana do potrzeb. Bardzo praktycznym i świetnie wyglądającym rozwiązaniem jest zaprojektowanie ciągu szafek pod skosami. Daje to ładny, spójny efekt i optycznie powiększa wnętrze.

Wybierając meble do łazienki, watro zwrócić też uwagę na zamontowanie w nich sprytnych systemów przechowywania; organizery, kosze i półki cargo pozwolą maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń.

Armatura

Przy wyborze armatury również istotnym ograniczeniem jest wielkość łazienki i o ile przy dużej istnieje pole manewru, to przy małej łazience na poddaszu. Wanna powinna być zamontowana w takim miejscu, aby wchodziło się do niej w najwyższym miejscu łazienki– najlepsza będzie narożna, asymetryczna.

Dużo trudniej zaaranżować kabinę prysznicową, jednak nawet to jest możliwe, ponieważ dziś produkuje się już specjalne kabiny do łazienki oraz drzwi prysznicowe ze ściętą od góry obudową- modele takie wykonywane są na zamówienie.

Kolejnym problemem jest zamontowanie umywalki, której górna krawędź powinna znajdować się 85 cm od poziomu podłogi, a przed umywalką potrzebna jest przestrzeń o minimalnej wysokości 190 cm.

Chociaż łazienki na poddaszu są niezwykle trudne do aranżacji, to jednak efekty, jakie można w nich uzyskać potrafią przejść najśmielsze oczekiwania. Warto poświęcić czas i energię na wybór odpowiednich mebli oraz dodatków, bo pomieszczenie to będzie służyć długie lata.