Meble tapicerowaneGdzie ustawić meble tapicerowane?

Ze względu na zastosowanie delikatnych, kolorowych tkanin, mebli tapicerowanych nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Promieniowanie UV niszczy kolory tapicerki i prowadzi do ich wyblaknięcia. Podobne działanie ma źródło ciepła w mieszkaniu, takie jak kaloryfery, kominki czy kozy. Meble tapicerowane należy ustawić zatem w zacienionym miejscu, bez kontaktu ze źródłami grzewczymi.

Odkurzanie mebli

Codzienne użytkowanie mebli związane jest z ich kurzeniem się. Podstawą dbania o meble tapicerowane jest ich regularne odkurzanie. Do odkurzacza zwykle dołączane są specjalne szczotki do tapicerki, które w łatwy i dokładny sposób pozwalają na usunięcie kurzu z materiału. Należy zwrócić szczególną uwagę na zgięcia i rowki przy oparciu foteli i kanap - tam najchętniej zbiera się kurz. Co ważne, nie należy zbyt mocno trzeć tapicerki, aby znajdujący się na niej kurz nie przeniknął wgłąb materiału.

Mycie tapicerki

Raz na pół roku warto poddać kanapę gruntownemu czyszczeniu, aby usunąć zarówno zanieczyszczenia, jak i roztocza czy bakterie. Do mycia tapicerki powinniśmy użyć specjalnego szamponu do mebli tapicerowanych, dostępnego w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Równie dobrym preparatem do czyszczenia jest rozcieńczony w wodzie płyn do mycia naczyń lub niewielka ilość proszku do prania. Czyszczenie należy wykonywać długimi, okrężnymi ruchami, aby zetrzeć warstwę, powstałego na powierzchni mebli, brudu. Tym sposobem z łatwością pozbędziemy się codziennych zabrudzeń takich tłuste plamy z jedzenia, pisaki czy plamy po wylanej herbacie. Jeśli m są bardzo zabrudzone, nie potrafimy sami poradzić sobie z ich myciem lub posiadamy w domu antyki, można poprosić o pomoc specjalistów. Firmy, zajmujące się profesjonalnym czyszczeniem tapicerek, w skuteczny oraz sprawny sposób wypiorą meble, używając do tego urządzeń, funkcjonujących podobnie do tych, wykorzystywanych na myjniach samochodowych.

Jak pozbyć się uciążliwych plam na tapicerce?

Trudne do usunięcia plamy wymagają zastosowania bezwzględnych środków. Tłuste plamy najlepiej spierać zaraz po ich pojawieniu się. Zabrudzone miejsce należy zasypać sproszkowaną kredą, talkiem lub mąką ziemniaczaną. Proszek zaabsorbuje tłuszcz z tapicerki. Po kilku minutach proszek należy usunąć na pomocą szczotki lub tkaniny namoczonej w wodzie. Dobrym sposobem na usunięcie plam po kawie czy majonezie jest roztwór 5% lub 10% wody i kwasku cytrynowego. W przypadku majonezu do roztworu dodać należy alkohol, który wspomoże proces usuwania plam. Po nałożeniu preparatu na zabrudzone miejsce należy odczekać kilka minut, a następnie sprać za pomocą wody z mydłem lub proszkiem do prania.