Tapicerowane meble są bardzo chętnie wybierane do mieszkań i mogą służyć domownikom przez wiele lat, pod warunkiem, że odpowiednio się o nie zadba. Żeby zachowały one swój pierwotny wygląd przez długie lata, należy regularnie je czyścić i odświeżać. Jak sprawić, żeby tapicerowane meble przez wiele lat wyglądały jak nowe? Jak prawidłowo czyścić tapicerkę?

Czyszczenie tapicerki a rodzaj pokrycia

Jednym z popularnych rodzajów pokryć tapicerskich jest welur i sztruks. Jak czyścić tego rodzaju materiał, żeby był świeży i żeby go nie uszkodzić? Do umycia tego rodzaju tapicerki można użyć domowego środka czyszczącego. Wystarczy połączyć 0,5 litra chłodnej wody z 1 łyżką amoniaku i dokładnie wymieszać miksturę. Przed przystąpieniem do mycia warto odkurzyć mebel, pozbywając się w ten sposób pyłków kurzu. Następnie należy za pomocą nasączonej szmatki nanieść roztwór na powierzchnię mebla - pamiętając, żeby robić to zgodnie z kierunkiem włosia - i pozostawić go na około 1 godzinę. Po godzinie przy pomocy szczotki o miękkim włosiu trzeba wyczesać materiał, również zgodnie z kierunkiem włosia.

Wielu domowników decyduje się również na zakup mebli pokrytych bawełnianą tkaniną. Tego typu fotele tapicerowane, sofy lub narożniki to praktyczne i wygodne rozwiązanie do większości mieszkań. Jak zadbać o tego typu meble? Do czyszczenia należy użyć specjalnego środka, przykładowo w formie proszku lub pianki, który jest przeznaczony do tapicerek bawełnianych. Przed przystąpieniem do właściwego czyszczenia należy dokładnie, ale delikatnie odkurzyć powierzchnię mebla.  Następnie na oczyszczony z kurzu i innych zanieczyszczeń mebel należy położyć środek czyszczący i pozostawić go na około godzinę - dokładny czas jest podany przez producenta na opakowaniu. Po upływie określonego czasu wystarczy zebrać pozostałości po piance lub proszku za pomocą czystej ściereczki.

fotele tapicerowane

Bardziej wymagające są fotele czy kanapy pokryte naturalną lub sztuczną skórą. Użycie niewłaściwych środków sprawi, że skóra może się szybko przetrzeć lub nawet popękać. Zanim rozpocznie się czyszczenie mebli ze skóry, należy w pierwszej kolejności usunąć tłuste plamy. Można do tego użyć płynu do mycia naczyń, koniecznie rozwodnionego. Miękką szmatką nasączoną roztworem należy delikatnie przecierać zabrudzone miejsca i następnie wytrzeć do sucha drugą szmatką. Do czyszczenia skóry naturalnej lub sztucznej są przeznaczone specjalne środki dostępne w sklepach meblarskich. Korzystanie z nich zgodnie z zaleceniami producenta eliminuje ryzyko powstania uszkodzeń, na przykład nieestetycznych odbarwień.