Styl rustykalny w aranżacji wnętrz ma wielu zwolenników. Trudno im się dziwić, skoro przywołuje tak dobre skojarzenia związane sielskością i wiejską beztroską. W tym stylu stawiamy na prostotę, niewymuszoną naturalność i przyjazne naturze materiały.

Rustykalny salon

Rustykalny salon emanuje ciepłem i spokojem. Bardzo charakterystyczne są dla niego ciepłe barwy, zmierzające w kierunku naturalnych odcieni, szczególnie tych związanych z ziemią. Duże kontrasty kolorystyczne nie są tu pożądane. Owszem, bardzo często zestawia się jasne dodatki z ciemnym drewnem, ale jest to bardzo klasyczne połączenie. Nie odbieramy go jako kontrastu, ale jako rozjaśnienie ciepłego w odbiorze drewna.

Rustykalne Meble

Naturalne materiały

Bardzo istotne są tu również użyte materiały. W tych najbardziej klasycznych salonach rustykalnych, będących częścią starych dworków czy chałup, pierwsze skrzypce najczęściej gra drewno. W takich pomieszczeniach eksponowane są drewniane elementy, w szczególności belki konstrukcyjne, stropy, podłogi, często również całe ściany. Innymi naturalnymi materiałami, które goszczą w rustykalnym salonie są kamień, skóra, metale takie jak miedź czy żeliwo.

W centrum salonu

Centralną część rustykalnego salonu stanowią wygodne siedziska, zazwyczaj skupione w pobliżu kominka lub pieca kaflowego, które są jednocześnie naturalnymi źródłami ciepła. Świetnie w taki klimat wpisują się meble tapicerowane, które można nazwać ikoną rustykalnego stylu. Jakie cechy charakterystyczne mają takie meble? Wyjaśnijmy to na przykładzie mebli tapicerowanych Magnat.

Meble tapicerowane Magnat

Przede wszystkim ich forma jest bardzo tradycyjna. To meble z gatunku twardych, stabilne, wygodne. Wyglądają nieco monumentalnie, ale takie właśnie są klasyczne meble rustykalne – z pełnego drewna, ciężkie, solidne, często służące właścicielom przez kilka pokoleń.

W tapicerowanych meblach rustykalnych łączy się naturalne materiały. Pierwszym z nich, który jednocześnie stanowi korpus mebla, jest drewno. Dobrze widoczne elementy drewniane są zazwyczaj zdobione. W snycerce odkryjemy różnego rodzaju ornamenty roślinne, geometryczne, motywy zwierzęce. Charakterystyczne dla tych kanap, sof i foteli są opływowe podłokietniki, dodatkowo wykończone ozdobnymi „ślimakami”.

Nie tylko skóra

Jako materiałów tapicerskich w meblach rustykalnych używa się oczywiście tych naturalnych. Na pewno, ze względu na swoją wytrzymałość, jednym z najczęściej stosowanych jest skóra. Ale miłośnicy naturalnych materiałów pochodzenia roślinnego też znajdą coś dla siebie. Jako materiał obiciowy stosowane są chociażby len lub wełna. W komplecie Magnat użyto skóry. Dodatkowo można wybrać jej odcień spośród kilku propozycji kolorystycznych.

W zestawie

Opisywane meble rustykalne Magnat i inne w podobnej stylistyce występują często w kompletach tzw. 3-2-1. Rozszyfrowanie tego skrótu jest dość proste. Komplet składa się z trzyosobowej sofy i dwóch foteli – dwuosobowego i jednoosobowego. Przy okazji warto zwrócić uwagę na inne elementy, które dopełnią taki zestaw. Nie obędzie się on bez stolika lub ławy drewnianej, równie bogato zdobionej. Innym ciekawym meblem może być pufa, często wykorzystywana jako podnóżek.