Kluczowym elementem salonu z aneksem kuchennym są meble do pokoju dziennego, które sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i w salonie. Sprawdźmy, czym kierować się, wybierając meble właśnie do takich pomieszczeń.

Jednolitość to podstawa

Pokój dzienny z aneksem kuchennym musi być jednością pod względem aranżacyjnym. Dlatego zarówno meble kuchenne jak i meble do pokoju dziennego nie powinny odstawać od siebie ani jakością, ani też kolorystyką. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest połączenie ich kolorystycznie z otoczeniem, a najlepiej - z podłogą. Niemalże "w ciemno" możemy tu postawić na klasyczny brąz (w różnych odcieniach), a także na skandynawską biel i szarość (w przypadku wnętrz nowoczesnych).

Postaw granice

Choć pokój dzienny z aneksem kuchennym stanowi pewną całość, nic nie stoi na przeszkodzie, by oddzielić strefę kuchenną od strefy "dziennej". Można to zrobić bardzo dyskretnie, za pomocą szafek, stołu z krzesłami a także barku. Podział obydwu pomieszczeń może być jeszcze głębszy, jeśli zdecydujemy się na drzwi przesuwne. Przy małych pomieszczeniach powinny być one w pewnym stopniu przezroczyste, gwarantując efektywniejsze doświetlenie wnętrza. Można też postawić na bardziej tradycyjną "granicę", czyli na sofę. Jest to jednak posunięcie bardzo ryzykowne, gdyż najlepszym rozwiązaniem do pokoju dziennego z aneksem kuchennym są sofy narożne.

Meble to też oświetlenie

Pokój dzienny z aneksem kuchennym powinien być również podzielony na kilka stref oświetleniowych. W tym celu nie wystarczy zainwestowanie w silne źródła światła, tudzież w lampki LED. Dobrym pomysłem jest stworzenie specjalnych stref oświetleniowych w oparciu o istniejące meble. Ich odpowiednie ustawienie sprawi, że w naszym pomieszczeniu pojawi się światłocień. Jest on bardzo pomocny w eksponowaniu niektórych elementów aranżacyjnych i "ukrywaniu" tych, które nie do końca chcemy zaprezentować naszym gościom. Wpływ oświetlenia aneksu kuchennego na część dzienną można ograniczyć kilkoma prostymi szafkami, które skutecznie zasłonią resztę pomieszczenia przed oświetleniem wykorzystywanym podczas gotowania.

Meble do pokoju dziennego a aneks w kawalerce

Oryginalnym rozwiązaniem jest połączenie pokoju dziennego i aneksu kuchennego w jednej kawalerce. W takim przypadku, bardzo małą przestrzeń można sobie zrekompensować rozkładanymi meblami do pokoju dziennego, z wbudowanymi skrytkami. W przypadku bardzo małych pomieszczeń (do 30 m2) optymalną kolorystyką będzie biel, połączona np. z zielenią.

Pokój dzienny z aneksem kuchennym wcale nie musi być domeną małych kawalerek i mieszkań. Stopień praktycznego wykorzystania przestrzeni będzie w tym przypadku zależny od tego, z jakim metrażem mamy do czynienia i - rzecz jasna - od naszych predyspozycji.