Meble do sypialni w małych kawalerkach

Często młodzi ludzie rozpoczynają swoje dorosłe życie od mikroskopijnych mieszkań. W takich wnętrzach każdy centymetr powierzchni musi zostać rozsądnie wykorzystany. W małych pomieszczeniach możliwość wygospodarowania odrębnego kącika do snu może okazać się niemożliwe. Tradycyjne meble do sypialni muszą wtedy ustąpić miejsca wygodnej, rozkładanej sofie. Można też zdecydować inaczej – wstawić łóżko, które przykryte poduchami będzie pełnić w dzień rolę wygodnego siedziska.

Jeśli małe pomieszczenie ma ten atut, iż jest jednocześnie wysokie, sypialnię można z powodzeniem urządzić na antresoli. Gdy jedynym meblem będzie na niej łóżko, wysokość od podłogi antresoli do sufitu może wynieść od 1,2 m. Nie jest to wiele - tyle, aby wsunąć się na posłanie. Jeśli jednak dysponuje się lokum w starej kamienicy, jest bardzo prawdopodobne, iż jego wysokość pozwoli na urządzenie „półpięterka”, na którym stworzy się całkiem wygodny kącik do spania. Przestrzeń pod antresolą powinna mieć wysokość ok. 2,0 m, co pozwoli wykorzystać ją jako strefę wypoczynku lub pracy.

Meble do sypialni a aranżacja kawalerki

Meble do sypialniW przypadku pomieszczeń, których metraż pozwala na urządzenie stref o różnych funkcjach, można je zaaranżować w sposób umowny odpowiednio ustawiając meble wypoczynkowe oraz meble do sypialni. W ten sposób można sprawić, iż w jednej przestrzeni wyodrębni się kącik sypialny.

Meble te można zestawić obok siebie lub w bliskiej odległości, przy czym warto odmiennie je zaakcentować – stylem, kolorem, dodatkami. Jednym z rozwiązań może być też ustawienie sofy z wysokim oparciem na środku pomieszczenia, a za nią  - łóżka. Można także oddzielić oba zestawy niską komodą lub ażurową szafą z półkami.

Sypialnię można także wyodrębnić ścianką działową. Jeśli podzieli ona pomieszczenie na pół, w jednej części znajdzie się miejsce dla aktywności dziennej – wygodna sofa, stolik kawowy i telewizor umieszczony na ściance oddzielającej strefy. Z drugiej strony ustawić można meble do sypialni – łóżko z wezgłowiem przy ściance i noce stoliczki.

Ścianka działowa może także wyodrębnić dowolny kąt pomieszczenia – wystarczającą szerokością będzie szerokość łóżka, które stanowić może jedyny mebel w tak wygospodarowanej sypialni.

Jeśli kształt pomieszczenia narzuca naturalną wnękę, warto być może przeznaczyć ją właśnie na małą sypialnię. Zazwyczaj w takich zakamarkach umieszcza się aneksy kuchenne, ale warto rozważyć także inną opcję. Tego typu sypialniane kąciki można pozostawić otwarte lub też, dla oddzielenia strefy nocnej, zasłonić np. efektowną tkaniną lub zastosować jako element odgradzający drzwi przesuwane.