Meble do jadalni — stół w roli głównej

Sercem każdego domu jest oczywiście kuchnia, warto więc urządzić ją w ten sposób, aby było w niej miejsce również na kącik jadalny. Sprawi to, że życie rodzinne skupi się wokół tego miejsca i więcej czasu spędzać będziemy wspólnie.

Jeżeli chodzi o meble do jadalni i kuchni w jednym, to najważniejszy jest oczywiście stół — jeżeli istnieje taka możliwość i nie ogranicza Cię ilość miejsca, nie zastępuj go szafkami, które pełnią funkcję stołu (oczywiście sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku małych mieszkań, gdzie liczy się każdy centymetr — w takim przypadku stołem może być np. blat wyspy).

Jak urządzić kuchnię z jadalniąNajwygodniejszą formą stołu są oczywiście te wolnostojące, które zapewniają dostęp ze wszystkich stron — aktualnie najbardziej modne są te okrągłe lub owalne. Jeżeli jednak nie dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, wybierz stół prostokątny i postaw go przy ścianie, to z pewnością pozwoli zaoszczędzić trochę przestrzeni. Aby siadanie przy stole nie stanowiło problemów i było wygodne, musi on stać w odległości około 90 cm od szafek, a na jedną osobę powinno przypadać 60 cm jego długości — warto to brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Kolejna ważna sprawa to krzesła — o ich wyborze również decyduje ilość miejsca. W niewielkich kuchniach sprawdzają się taborety lub krzesła składane, z kolei, jeżeli dysponujemy dużą ilością wolnej przestrzeni, warto wybrać wygodne krzesła np. z obiciami (sprawdzi się to szczególnie podczas dłuższego przebywania przy stole). Ważna sprawa — stół oraz krzesła muszą być łatwe w utrzymaniu czystości!

Zasada minimalizmu w przypadku kuchni połączonej z jadalnią

Meble do jadalni i kuchni powinny być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego wybierając konkretne szafki, zastanówmy się przede wszystkim nad tym czy pomieszczą one wszystkie potrzebne rzeczy. W przypadku łączenia kuchni z jadalnią niezwykle ważne jest to, aby duża ilość widocznych sprzętów AGD i innych pomocy kuchennych nie zakłócała przestrzeni — otwarta przestrzeń ma dawać wrażenie pomieszczenia przestronnego. Warto, żeby wszystkie rzeczy można było schować — dlatego właśnie aranżacje minimalistyczne sprawdzają się najlepiej.

Jeżeli chodzi o dodatki, to powinny one ze sobą przede wszystkim współgrać — co to oznacza? Trzymajmy się jednego stylu zarówno w części kuchennej, jak i jadalnej. Kolorystyka wybranych dodatków również powinna do siebie pasować, tak aby wnętrze było harmonijne — dodatki mają służyć przede wszystkim łączeniu obu stref, a nie podkreślaniu ich odrębnego charakteru.

Choć urządzanie kuchni połączonej z jadalnią stanowić może dla wielu spore wyzwanie to jednak pamiętanie o tych kilku podstawowych zasadach pozwoli nam stworzyć miejsce, w którym każdy z domowników będzie chętnie spędzał czas, a o to przecież chodzi!