Każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu musi umeblować salon w swoim domu. Jest to miejsce bardzo wyjątkowe, gdyż służy ono do upragnionego odpoczynku oraz relaksu. To właśnie w nim na sofie spędzamy wolny czas przed telewizorem, z kubkiem kawy bądź herbaty. Tutaj także przyjmujemy swoich gości. Warto zatem zadbać oto, by mebel ten był wygodny, ładny, funkcjonalny i pasował do aranżacji naszego salonu. Jak wybrać właściwą sofę, która jest głównym punktem naszego salonu?

Jaka powinna być idealna sofa?

W naszym domu najwięcej czasu spędzamy właśnie w salonie. Z tego względu trudno jest nam sobie wyobrazić to pomieszczenie bez sofy. Jest ona niezbędna. Właściwie dobrana powinna być funkcjonalna, praktyczna, perfekcyjnie wykonana oraz zdobiona wieloma, kolorowymi poduchami. Warto zaopatrzyć się w elegancki model, który doskonale będzie współgrał w różnych aranżacjach, zarówno tych klasycznych, nowoczesnych jak i ostatnio bardzo popularnych skandynawskich.

sofa do salonu

Funkcjonalność sofy

Przy wybieraniu sofy do salonu powinniśmy najpierw zastanowić się czego od niej oczekujemy. Ma Ci posłużyć jako mebel do spania, relaksu czy przyjmowania gości? Jeżeli ma ona służyć dużej rodzinie do zrelaksowania się to należy wybrać wygodny, miękki zestaw wypoczynkowy. W przypadku gdy często przyjmujesz gości, zaopatrz się w sofę z funkcją spania. W łatwy i szybki sposób elegancka sofa do salonu zmieni się w dodatkowe, komfortowe łóżko.

Optymalny kształt i wielkość

Bardzo często przy wyborze mebli kierujemy się ich wyglądem. Tak samo jest i w przypadku sofy. Jednak ważniejszą kwestią jest praktyczny wymiar i kształt. Nie zawsze wybór większej sofy jest lepszy. Jej rozmiar powinien być adekwatny do wielkości naszego salonu. Natomiast pod względem kształtu możemy wybrać sofę klasyczną bądź sofę z narożnikiem. Wśród tych dwóch podstawowych rodzajów, znajdziemy modele rozkładane bądź nie, posiadające schowek, podłokietniki czy podparcia pod głowę. Każdy model sofy ma swoje plusy i minusy, dlatego warto wybrać fason, który wspierać będzie zdrowy  i prawidłowy styl siedzenia oraz umożliwi nam wygodne wstawanie.

Jaki materiał najlepiej się sprawdzi?

Obecnie w sklepach meblowych możemy znaleźć sofy wykonane z różnych materiałów. Do wyboru mamy modele z materiałów syntetycznych, naturalnych oraz sztucznych, pikowane lub tapicerowane. Wybór powinien być uzależniony od stylu, który pragniemy osiągnąć. Jeżeli chcemy aby w naszym salonie panowała elegancja z nutą chłodu to sofa powinna być skórzana. Do salonu pełnego klasy oraz luksusu idealnie zaprezentuje się welurowa sofa tapicerowana. Natomiast w pomieszczeniach bardziej oryginalnych świetnie sprawdzi się sofa z wyrazistą tapicerką.